Atestarea formatiilor artistice Edinet

  La finele anului 2019, conform Ordinului Ministerului Educatiei, Culturii si Cercetăarii al Republicii Moldova din 05.12.2019 “Cu privire la atestarea formatiilor artistice de amatori”, colectivele artistice cu titlul “model” din localitatile raionului Edinet s-au prezentat pentru confirmarea sau conferirea titlului, fiind la numar de 26.

 

Conform Programului de activitate al Sectiei Raionale Cultura Edinet, la data de 12.06.2020 s-a desfasurat sedinta de lucru si instruirea cu privire la activitatea pe perioada de pandemie a conducatorilor colectivelor care poarta titlul onorific model. In cadrul sedintei au participat vice-presedintele raionului d-nul Gheorghe Pulbere, sef Sectia Raionala Cultura d-na Angela Bazatin si Specialist Principal Sectia Raionala Cultura d-na Lilia Fulga-Andriescu. Si-au primit certificatele urmatoarele colective:

  • Formatia folclorica “La umbra stejarului”, categoria I, casa de cultura Terebna;
  • Formatia folclorica “Colinda”, categoria I, casa de cultura Edinet;
  • Formatia folclorică “Ciobanaș de la miori”, categoria I, casa de cultură Parcova;
  • Formatia folclorica “Tarancuta”, categoria I, casa de cultură Hincauti;
  • Formatia folclorica “Alboteanca”, categoria II, casa de cultură Fintina Alba;
  • Formatia folclorica “La castel”, categoria II, casa de cultura Gordinesti;
  • Formatia folclorica “Salcioara”, categoria II, casa de cultura Gaspar;
  • Formatia folclorica “Semanatorii”, categoria I, casa de cultura Cupcini;
  • Corul “Lacramioara”, categoria I, casa de cultura Cupcini;
  • Formatia de muzica usoara “Expromt”, categoria I, casa de cultura Edinet;
  • Formatia de muzica usoara “Hamelion”, categoria I, casa de cultură Cupcini;
  • Formatia de dans popular “Mugurasii”, categoria II, casa de cultură Parcova;
  • Formatia de dans popular “Cupcineanca”, categoria II, casa de cultura Cupcini;
  • Orchestra de muzica popular “Ciocarlia”, categoria I, casa de cultura Edinet;
  • Orchestra de muzică popular “Lastareii”, categoria I, casa de cultură Edinet;
  • Taraful dinastiei Popov, categoria I, casa de cultură Edinet;
  • Ansamblul de fluierasi, categoria II, casa de cultură Edinet;
  • Fanfara, categoria II, casa de cultura SofrIncani;
  • Fanfara, categoria II, casa de cultură Stolniceni;
  • Centrul de mestesuguri Mariana Ostrovschi, categoria I, s. Hlinaia;
  • Studioul coreografic “Vodograi”, categoria II, casa de cultura Edinet;
  • Ansamblul instrumental “Maestro-band”, categoria II, casa de cultura Sofrincani;
  • Studioul coreografic “GorniTa”, categoria II, casa de cultura Sofrincani;
  • Studioul muzical “Steaua Nordului”, categoria I, casa de cultură Edinet;
  • Formatia folclorică “La izvoare”, categoria I, s. Trinca;
  • Colectivul de dans popular “Draghistenii”, categoria II, s. Trinca;
  • Centrul de mestesuguri Marcel Ostrovschi, categoria I, s. Hlinaia.

 

Добавить комментарий

X

Pin It on Pinterest

X